- Bülletään VR History
- Posts
- Viis Ida-Virumaa salapaika
Viis Ida-Virumaa salapaika
Sina ja mina - me kõik oleme ajalugu
Kas teadsid, et inimese elu kestab umbes 650 000 tundi ning lõpuks ei mäleta me päevi, vaid hetki. Aga mõned hetked lihtsalt on sellised, mis väärivad teist pilku. Kutsume sind meie roosade prillidega ajas rändama, et kogeda erilisi hetki!
Ida-Virumaa viis salapaika
VR History meeskonna jaoks on Ida-Virumaa avastamist väärt paik ja seetõttu otsustasime seekord sinuni tuua viis kohalike hästi hoitud salapaika, mida meie arvates tasuks kindlasti reisiplaani võtta.
1. Rannapungerja tuletorn
Kas sina teadsid, et tegemist on ühe vanima Peipsi järve kaldal järjepidevalt tegutsenud tuletorniga? Esmane puidust tulepaak ehitati 1923. aastal ning tänane valge tuletorn on ehitatud 1934. aastal. Tuletorni jalamile rajatud vaateplatvormilt avaneb kaunis vaade järvele ning rannamaastikule. Juba 1831. aastal asus siin jõesuudme lähedal 107-meetrine kärgkastidest ehitatud puitsild, mis püsis sõidetavana veel üle saja aasta. Kui oled lähemalt avastamas Peipsi järve ja rannaala, siis võta kindlasti suund hiljuti avatud Kauksi rannahoonesse, sest lisaks silmailule saab seal ka kehakinnitust.
Rannapungerja tuletorn. Allikas: Kristina Ernits puhkaeestis.ee
2. Järuska sild
Rannapungerja jõe juures olles tasub oma silmaga üle vaadata Eesti esimene ja ainuke katusega sild. Järuska sild on puidust ning ühendab eneses nii insenerioskused, arhitektuurikunsti kui ka traditsioonilised ehitustehnikad. Tänu katusele ennustatakse silla hooldusvabaks elueaks sada aastat. Tundub, et siinkandis käibki ajaarvamine sajandite kaupa. Järuska silla arhitektuur meenutab vadja päritolu poluvernikute aita. Kui soovid rohkem teada saada poluvernikute kohta, siis keera rattad Iisaku muuseumi suunas.
Järuska sild
3. Kriivad
Kui kuuleme sõna luited, siis kangastuvad silme ette liivaluited. Sisemaised liivaluited viivad mõtted kõrbele, aga mis kujutis tekib sul silme ette siis, kui palume mõelda luidetele rabaavarustes? Õige kujutluspilt on muidugi kriiva. Oma „peidetud” asendi tõttu ei ole nad väga tuntud, kuigi Iisaku-tagustes Luiska, Pootsiku ja Võhma metsades on peidus umbes 200 kriivat. Saladuseks on jäänud ka nende pinnavormide tekkepõhjus. Mine vaata üle ja ehk oskad pakkuda, kas tegemist on mandrijää servamoodustiste või tuule ja lainete tegevuse tulemusel sündinud liivakuhjatistega.
Alutaguse kriivad. Allikas: ERR.ee Robert Vaino kriivade tutvustus
4. Oru park
Kaunis Pühajõe ürgorus asuv Oru park pakub jalutajale silmailu ning loodusesõbrale rohket avastamisrõõmu. Pargis õitsvate rooside seas leidub roos Staatspräsident Päts ning Nõiametsas kasvab Eestis harvaesinev joovastava lõhnaga mets-kuukress, mis kuulub looduskaitse alla. Pargi lähistele jääb ka Põhja-Eesti klindi kõrgeim ja pikim osa - merepinnast üle 55 meetri kõrguv ja ligi 23 km katkematu pankrannik ulatub Saka külast Toila laheni.
Mitmetahulise mälumaastikuna on Oru park avastamisrõõmu pakkuv sihtkoht ka kõigile kultuuri- ja ajaloohuvilistele. Eri kihistusi aitab mõtestada virtuaalne ajarännak 1938. aastasse, peale mida võid kindel olla, et näed maailma teisiti.
3D vaade Oru lossile
5. Sillamäe ja Viivikonna
Nõukogude ajal suletud linnana tuntud Sillamäe on viiimased 30 aastat olnud välismaailmale jälle avatud ja tutvustab huvilistele oma eriilmelisi tahke. Selle aasta suve lõpus valmib Sillamäe muuseumi juurde Salapärase linna teemapark koos uue ekspositsiooniga. Linna lugu rullub lahti Liivimaa ordumeistrile 1502. aastal kiirustades antud läkitusega.
Soovituse teine pool viib sind õhtuks Sillamäelt üle Narva maantee Viivikonna külla. Õhtu saabudes on see sobilik koht tutvumaks ühe ajastu loojanguga. Kuigi endist kaevanduslinna nimetatakse kummituslinnaks, elavad seal tänagi oma igapäevast elu tavalised inimesed. Seetõttu palume, et ajale ja loodusele allajäänud monumentaalseid hooneid uudistades arvestaksid ka kohalike elanikega.
Kuvatõmmis Salapärase linna uue ekspositsiooni animatsioonist. Allikas: BLUERAY
Head Ida-Virumaa avastamist ja elamuste kogumist!